Ayurvedik Beslenme Nedir? Ayurvedik Beslenme Önerileri ile Kalıcı Zayıflama ve Sağlıklı Yaşam

Ayurveda ’da, beslenme biçimimiz ve yediğimiz besinler genel sağlık ve mutluluğumuz üzerinde en önemli etkenlerden olarak gösterilmektedir. Çünkü optimal bir fizik beden ve zihin sağlığı için "Bedenin İkinci Beyni" olarak kabul edilen Sindirim Sisteminin randımanlı bir şekilde çalışması, gün boyunca ağız ve duyular vasıtası ile aldığı tüm besinleri konforlu bir şekilde öğütebilmesi gerekmektedir.

Eğer sindirim sistemini çok zorlayan, hazımsızlığa sebep veren bir beslenme biçimi uygulanıyor ise zaman içerisinde sindirim sistemi vasıtası ile bedenden zamanında atılamayan toksin yükler tüm bedene yayılmaya başlayarak, bağışıklık sistemini zayıflatır ve hem fiziksel, hem de psikosomatik rahatsızlıklara sebebiyet verir.

İşte bu nedenle Ayurvedik Beslenme ’de öncelikli olarak sindirim ateşini güçlendirerek, dengede tutacak önerilerde bulunulur.

Chopra Center ’da Ayurvedik Tıp ve Beslenme isimli dersimizi yürüten, dünyanın en başarılı yeni nesil Ayurveda doktorlarından olarak gösterilen Dr. Suhas Kshirsagar bu durumun önemini bize aşağıdaki cümleler ile özetlemişti;

Ayurvedik Yaşam
Ebru Şinik ile Ayurvedik Beslenme

"Eğer sindirim ateşiniz düşükse, bütün gün üzerine zeytinyağı dökülmüş haşlanmış brokoli de yeseniz, bünyenizde zehirli toksine dönüşür. Ama sindirim sisteminiz randımanlı ve düzenli çalışıyor yani sindirim ateşiniz yüksekse, zehir bile yeseniz, sindirim sisteminiz onu sindirip, bünyeden tahliye eder ve bir sorun yaşamazsınız."

Sindirim ateşinin yüksek olması için nasıl beslenmeliyiz?

İşte Ayurvedik Bünye Tiplerinin önemi burada devreye giriyor. Çünkü hepimizin doğuştan sahip olduğu bir bünye tipi yani dosha ’sı var ve bazı besin grupları bazı bünye tiplerinde sindirim sistemini zorlayarak, sonuç olarak hazımsızlık, mide ekşimesi, gaz ve şişkinlik yaratabiliyor.

Ayurvedik Beslenme ’ye dair yürüttüğümüz "Grup Seminerleri" ve "Şahsa Özel Danışmanlık" hizmetlerimizde yaptığımız ilk adım, danışanın Bünye Tipinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak nasıl bir davranış biçimi sergileme eğilimli bir sindirim sistemine sahip olduğunun tespitidir.

Bundan sonra danışana bünyesinin ve sindirim sisteminin doğuştan sahip olduğu nitelikler anlatılır.

Bünye Tipi özellikleri tanıtımının ardından, çok ayrıntılı "Besin Gıda Tabloları" ve muhtelif ihtiyaçları için "Baharat Karışımları" detaylı olarak anlatılarak, paylaşılır.

Şahsa Özel Danışmanlıklar ve Zayıflama Programlarında Besin Tablolarının yanısıra Sindirim Sitemini ekstra uyaracak nefes ve meditasyon teknikleri de öğretilir.


Ayurvedik Beslenme
Bünye Dengeliyici Ayurvedik Yaşam Bilimi

Ayurveda bilinci yükselterek şifalanma sağlayan bir sistemdir. Çünkü bilinç yükseldikçe yaptığımız seçimler hem beden sağlığımız, hem de zihin sağlığımız açısından otomatik olarak daha yararlı seçimler halini alır. Bizde bu konseptten yola çıkarak Kalıcı Zayıflama ve İdeal Kiloyu Sabitlemek üzere özel Zayıflama Programları oluşturduk.

Ayurvedik Bünye Tipine Göre Beslenme Grup Seminerleri

Şahsa Özel Ayurvedik Beslenme ve Yaşam Tarzı Danışmanlığı

Zayıflama Paketleri


Yukarıdaki Ayurveda Grup Semineri, Şahsi Danışmanlık ve Zayıflama programlardan ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayacak olan birini hemen seçebilir ve Ayurvedik Yaşama ilk adımı atabilirsiniz.