Meditasyon Nedir? Meditasyon Yapmanın Faydaları Nelerdir? | Yükselen Çağ
Meditasyon Nasıl Yapılır
N.Ebru Şinik

Meditasyon bedenin kendi içsel aklının yeniden keşfedilmesinin bir yoludur. Binlerce yıldır uygulanan meditasyon, zihni sessizliğe zorlamak değil, zaten orada var olan sessizlik ve dinginliği bulmak ve onu yaşamımızın bir parçası kılmaktır.

Bu mutlak sessizlik alanı mutluluğun, yaratıcılığın, sonsuz ve sınırsız olanakların doğduğu yerdir. Bu saf olanaklar alanından ilham kıvılcımlarımız, sezgisel yolla ortaya çıkan düşüncelerimiz ve evrenle irtibatımızı derinlemesine algılayışımız ortaya çıkar.

Her gün düzenli meditasyon yaparak, zihnimize ve bedenimize huzuru, sükuneti, sakinliği ve dinginliği kazandırabilir ve böylelikle kendimiz için daha çok sevgi, memnuniyet ve tatminle dolu bir hayat yaratabiliriz.

Meditasyon Nasıl Yapılır
Meditasyon Nedir?
Meditasyon varlığınızın merkezine, duygusal özgürlüğünüze, en kutsal yerine yapılan bir yolculuktur.
Meditasyon gerçek benliğinizin yeniden uyanışına, ÖZ’ünüz ile farkındalık hali içinde yapacağınız buluşmalara yapılan bir düşünce molasıdır.

Ayurvedik Yaşam
Primordiyal Sesler Meditasyonu

Primordiyal Sesler Meditasyonu, içsel dinginlik ve derin bir rahatlık deneyimleyecebileceğimiz bir şifa uygulamasıdır. Meditasyon binlerce yıldır zihnin bitip tükenmek bilmeyen meşguliyetlerinin ve duygusal çalkantılarımızın ötesine geçmek, derin bir huzur ve daha yüksek bir şuur haline, içsel uyanıklığa ulaşmak için kullanılmaktadır.

Meditasyon esnasında deneyimlediğimiz Dingin Farkındalık özellikle yaşadığımız bu 21. yüzyılda her zamankinden çok daha değerli. Günümüzde hayatın ritmi geçen yüzyıllara nazaran her zamankinden hızlı ve atalarımıza göre çok daha fazla bilgi ve dış uyarıcının bombardımanı altında günlerimizi geçiriyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir biçimde artan sayıda kişi stres, endişeli hal, ego’nun yarattığı korkular, uykusuzluk ve kronik sağlık sorunlarından şikayetçi ve çoğumuz zihnimizi sakinleştirmenin, zihni huzura kavuşturmanın yani dingin bir zihnin arayışı içindeyiz.

Hepimizin içinde yer alan Mutlak Huzur Alanımızı keşfin, içsel sessizliğimizi ve bütünsel zindeliğimizi ( benden, zihin, ruh sağlığı bütünlüğü) deneyimlemenin en doğrudan yolu meditasyon’dur. Bilimsel araştırmalara göre meditasyon esnasında nefes alışımız yavaşlar, kan basıncımız azalır ve stres hormon seviyemiz çok önemli ölçülerde düşmektedir.

Primordiyal Sesler Meditasyonu zihni sessizliğe zorlamak değil, zaten orada var olan sessizliği deneyimlemenizi sağlamaktır. Zihniniz telaşlı, tedirgin düşüncelerle dopdolu olsa bile, düşünce ve duyguların çırpıntılı yüzeyinin altındaki durağan ve içsel sakinlik alanına yine de ulaşabilirsiniz.

Bedeniniz meditasyonda derinlemesine bir şekilde dinleniyor olsa bile, zihniniz sükûnet içerisinde olmasına rağmen uyanıktır. “Dingin Farkındalık” terimi fiziksel dinlenme ile uyanık fakat sükûnet içerisindeki bir zihnin birleşimini ifade etmektedir.

Günde iki sefer yarımşar saatten uygulayacağımız Primordiyal Sesler Meditasyonu, çok etkili bir mantra meditasyon tekniği olup, yaşamlarımıza denge, şifa ve dönüşümü getirecek olan bütünlüğü, tamlık hissini deneyimlememize olanak verir.

Yaşamımızı her manada olumlu yönde etkileyecek, entellektüel zekamızın anlam veremediği şekilde hayatları dönüştüren, uygulaması son derece basit bu tekniği Yaşamınıza entegre etmek ister misiniz?