PROF. DR. PELİN ARIBAL AYRAL | Fizyopatoloji, Gıda, Metabolizma ve Klinik Beslenme Doktoru & Wellbeing Uzmanı & Nefes Terapisti
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 

Prof. Dr. Pelin Arıbal Ayral Ebru Şinik Yükselen Çağ Wellbeing AkademiProf. Dr. Pelin Arıbal Ayral, 1969 yılında doğdu. 1987 yılında Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi’nden mezun oldu. Tıp Öğrenimini 1987-1993 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirdi. Tıp Eğitiminin sonunda Amerika Birleşik Devletleri, Baylor College of Medicine, Methodist Hastanesi Gastroenteroloji ve Texas Kalp Enstitüsü, St Luke’s Hastanesi Kardiyoloji Departmanlarında çalıştı.

Aralık 1993-Ocak 1994 tarihleri arasında zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirdi. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Fizyopatoloji Bilim Dalı’nda 1994-1998 tarihleri arasında Doktora Öğrenimini tamamladı. Tez çalışması TÜBİTAK tarafından desteklendi ve Tıp Fakültesi Araştırma Teşvik Yarışmasında İkincilik Ödülüne layık görüldü. 16 Nisan 1998 tarihinde Öğretim Görevlisi, 19 Mart 2001 tarihinde Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. 10 Mart 2003 tarihinde “Doçent” ünvanı aldı. 12 Aralık 2003 tarihinde Doçent ve 8 Aralık 2009 tarihinde Profesör kadrosuna atandı. 

Ayral, Temmuz 2009- Şubat 2011 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Rektörlüğünde Koordinatörlük görevinde bulundu. Tıp Fakültesi, Tıp Eğitimi ve Bilişimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi görevinde de bulunan Ayral, bir dönem Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu Yardımcı Doçent Temsilcisi ardından, iki dönem Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Doçent Temsilcisi görevlerini yürüttü. Prof. Dr. Pelin Arıbal Ayral, Aralık 2011-2017 yılları arasında İç Hastalıkları Anabilim Dalı Fizyopatoloji Bilim Dalı Başkanlığı görevini üstlendi. 

2017 yılında Disiplinlerarası Gıda, Metabolizma ve Klinik Beslenme Anabilim Dalı kurucu öğretim üyesi olarak görev aldı. Ağustos 2017-Ekim 2020 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Türkiye Klinikleri Danışma Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Pelin ARIBAL AYRAL, Türk Fizyolojik Bilimler Derneği, Türk Hematoloji Derneği, International Union of Physiological Sciences ve International Society for Pathophysiology üyesidir. 

Prof. Dr. Pelin Arıbal Ayral, Gedik Üniversitesi ile Yükselen Çağ Wellbeing Akademi işbirliğinde düzenlenen eğitimlerde Wellbeing Uzmanlığı, Biyointegratif Nefes Terapisti Uzmanlığı, Ayurvedik Yoga Terapist Eğitimi ve Chopra Center Sertifikalı Meditasyon Eğitimi aldı. İdealsen Akademi’nin kurucu ortağıdır

Prof. Dr. Pelin Arıbal Ayral, halen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Fizyopatoloji Bilim Dalı ve Ankara Üniversitesi Disiplinlerarası Gıda, Metabolizma ve Klinik Beslenme Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir. Çok sayıda makale, derleme, kongre bildirisi ve kitap bölümü yazarlıkları bulunmaktadır. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.