Ayurvedik Yoga Terapi Semineri 2019, 1.dönem eğitiminin 2.modülü tamamlandı
Yükselen Çağ Wellbeing Merkezine Hoşgeldiniz
 

16-17 Şubat  haftasonu yapılan Ayurvedik Yoga Terapi Eğitimi ikinci modülü Ebru Şinik liderliğinde Hilton Garden Inn Golden Horn otelindeki Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi seminer salonunda gerçekleşti. 

Yoga ve Ayurveda aynı paranın iki yüzü gibi birbiriyle kardeş iki bilimdir. Yoga disiplini (Sadhana) ve Ayurvedik tedavi (Chikitsa) birbirinin doğasında var olmaları bakımından birbiriyle derinlemesine bağlıdırlar. Yogasal disiplin aracılığıyla, sağlıklı ve iyi olma halini tam manasıyla gerçekleştirmek için Ayurveda’nın tedavisel ve bütünsel uygulamalarını destekleyecek olan bedensel ve zihinsel arındırmaları da gerçekleştirmeliyiz. Bu eğitim amacı çerçevemizde 2nci modül çalışmalarımız Ayurvedik bünye tiplerine göre genel beslenme temelleri ve Gıda listeleri üzerinde anlatımlar uzun ve detaylı bir şekilde anlatıldı.  

Ayurvedik Yoga Terapi Eğitimi 2nci modül 2019, Şubat Ebru Şinik, Dr.Neslihan İskit 

Ayurvedik Bünye Tip’lerinin Ana ihtiyaçlarına Yönelik Baharat Kullanım Önerileri ve Çay Tarifleri bu haftanın en keyifli konularından biriydi. Bildiğimiz baharatları aslında nasıl kullanmalıymışız ! Peki yeni öğrendiğimiz baharatlarla neler yapabiliriz! Bu öneriler ışığında sağlıklı ayurvedik detoks çaylarının da yapımını öğrendik. Artık günlük rutinlerimizden biri olan ayurvedik detoks çayımızı hem kendimiz için hem de sevdiklerimiz için yapabilmenin keyfini yaşayacağız. Yoğun geçen  eğitimimizi Ebru Şinik’in liderliğinde 20 dakikalık meditasyon yaparak, tüm yorgunluklarımızı bırakarak ve dinlenmiş bir şekilde sonlandırdık.

Hilton Garden Inn Golden Horn Otel şefi, Serkan Şefin imzası ile yine özel olarak hazırladığı, rengarenk ışıklandırılan ve Ayurvedik beden tiplerine göre sağlıklı atıştırmalıklarımızın bulunduğu büfemiz, tüm eğitim boyunca tazelendi. Çapata ekmekte zeytin ezmeli örgü peynirli sandviçler, Mısırlı roll ekmekte beyaz peynir sandviç çeşitleri, Mevsim meyve dilimleri, Doğal kurutulmuş incir ve kayısı çeşitleri, işlem görmemiş ceviz, badem ve fındık özenle sunuldu. Öğlen arasında servis edilen ayurvedik sebzeli mercimek çorbası için şefimizin ellerine sağlık. Elbette Ebru Şinik’in özel detoks çayı ve zencefilli çaylarımız eğitim boyunca masalarımızdan eksik olmadı.

Ayurvedik Yoga Terapi Eğitimi 2nci modül 2019, Şubat Ebru Şinik, Dr.Neslihan İskit

Eğitimin İkinci gününde Dr.Neslihan İskit ile yoganın 50 iyileştirici yolu ve Depresyon Tedavisinde Yoga Terapi çalışıldı.
Hüzünden Kurtulmak: Depresyon için Yoga

Yoga bizlere depresyondan nasıl çıkacağımızı öğretir ve öz benliğin daha derin hissedilmesini sağlar.

Depresyonda olan herkes, derin ve bitmeyen bir hüzün ve değersizlik hissinin kişiliğimize nasıl her yönden sızabildiğini ve etki altına alabildiğini anlar. Psikolojik yapımız, fiziksel sağlığımız, zihinsel bakış açımız ve hatta arkadaşlarımız ve ailemiz ile iletişim kurma ve çevremizdeki dünyada kendimizi temsil kapasitemiz bile derinden sarsılır. Neden? Çünkü değişimi kaçınılmaz olan şeylerle kendimizi ifade eder ve onlara bağlanırız. Depresyona dair hislerimiz ve diğer bulgular sürdükçe, onların tılsımlarından kurtulduğumuz ve onlara “dönüşmeyi” engellediğimiz bir hayatı düşlemek konusunda giderek daha çok zorlanırız.

Depresyon Tedavisinde Yoga Terapi, hayatın huzurlu, mutlu, keyifli olabileceğini ve bu mutluluk ve tatmin kaynağının kendi içimizde bulunabileceğini öğretir. Çeşitli yoga uygulamaları, sadece bizi oraya ulaştıran araçlardır.

Ayurvedik Yoga Terapi Eğitimi 2nci modül 2019, Şubat Ebru Şinik, Dr.Neslihan İskit