Ayurvedik Yoga Terapi Semineri 2018, 2.dönem eğitiminin 2.modülü tamamlandı
Yükselen Çağ Wellbeing Merkezine Hoşgeldiniz
 

Daha sağlıklı ve mutlu yaş almak, yani well-aging sürecinin başlatılması için Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı Ebru Şinik ve Dr. Neslihan İskit tarafından kurgulanan Ayurvedik Yoga Terapi seminer dizisi devam ediyor.

20-21 Ekim haftasonu yapılan ikinci modül eğitimi Ebru Şinik liderliğinde Hilton Garden Inn Golden Horn otelindeki Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi seminer salonunda gerçekleşti. Bu hafta eğitime 20 dakikalık meditasyon ile başlandı.  Ayurvedik bünye tiplerine göre genel beslenme temelleri ve Gıda listeleri çalışıldı. Ana Bünye Tipi’nin Ana ihtiyaçlarına yönelik Baharat Kullanım Önerileri ve Çay Tarifleri paylaşıldı.

Ders yoğunluğunun yanı sıra sağlıklı atıştırmalıkların da bulunduğu büfe  farklı ve eğlenceli bir konsept ile sunuldu. Doğal kurutulmuş incir ve kayısı çeşitleri, işlem görmemiş ceviz ve badem, tam tahıllı mini sandviçler, mevsim meyveleri ve ayurvedik detoks çayları eşliğinde keyifli ve verimli bir eğitim gerçekleştirildi.

       

Eğitimin İkinci gününde Dr.Neslihan İskit ile yoganın 50 iyileştirici yolu ve kalp yogası eğitimi verildi.

Yoganın 50 iyileştirici yolu eğitiminde, yoganın bedenin çeşitli seviyelerinde kas iskelet, iç organlar, sindirim dolaşım, endokrin sistem üzerindeki etkileri, otonom sinir sistemine bağlı sempatik ve parasempatik sinir sisteminin yoga ile nasıl etkilendiği, stres hormonu kortizonlun bedenimizdeki etkilerini nasıl olumlu yönde değiştirebileceği araştırıldı.

Kalp yogasında kalp ameliyatı geçirmiş hastalar, kalp hastaları, kalp hastası olma riski taşıyan kişilerin ve kalp sağlığını korumak isteyen kişilerin bunun için neler yapması gerektiğini. Stresin bedenin çeşitli seviyelerinde özellikle fizik beden, nefesimiz ve aklımızda ki olumsuz etkilerini yoganın çeşitli anahtarları ile nasıl düzeltebileceği öğrenildi. Yüksek tansiyon için nefes teknikleri, bedenin 2 yanını dengelemek için nefes teknikleri, zihni dinginleştirmek için nefes tekniklerini ve ani gevşeme tekniği, çabuk gevşeme tekniği ve derin gevşeme tekniği nasıl yapılır ve etkileri konularında konuşuldu.